Universität zu Köln(Köln Üniversitesi)

Üniversitenin tam ismi “Köln ün Üniversitesidir”. Bizzat Köln ün kendi yerli insani tarafindan kuruldugu icin bu ismi alirlar. 1388 yilinda kurulan üniversite, Heidelberg den sonra Almanya nin en köklü ikinci üniversitesidir. Ögrenci sayisi bakimindan da yine Almanya nin en büyük üniversiteleri arasinda kabul edilir. Üniversiteye yaklasik 48 000 ögrenci kayitlidir ve bunlarin yaklasik 5000 civari yabanci kökenlidir. Üniversite kendi bünyesinde baslangic seviyesinden yabanci ögrenciler icin kurs vermemesi ve ön kabul konusunda kati olmasina ragmen, yabanci ögrenci sayisi ve yogunlugu olarak Almanya nin önde gelen üniversitelerinden biridir. Yaklasik 550 milyon euroluk bütcesiyle de Almanya nin en zengin üniversiteleri arasina girmis olan Köln üniversitesi bilhassa Matematik ve Isletme alaninda Almanya da elit üniversiteler arasinda kabul edilir. Bilhassa hukuk master bölümlerinde cok sayida yabanci ögrenci kayitlidir.Sehir olarak Köln, NRW eyaletinin en güzel ve en turistik sehri olarak kabul edilir. Almanya nin en büyük sehirlerinden birisi olan Köln ün nüfusu yaklasik 1 milyondur ve cok sayida yabanci yasar. Bilhassa egitim sirasinda bir cok dünya capinda ünlü firmalarda staj yapma olanaginiz oldukca yüksektir.

LİSANS BÖLÜMLERİ İÇİN TIKLAYINIZ.

MASTER SEVİYESİ BÖLÜMLERİ İÇİN TIKLAYINIZ.

Yaz Dönemi İçin : 15 OCAK

KIŞ DÖNEMİ İÇİN : 15 TEMMUZ

Üniversiteden ön kabul alabilmeniz icin, Almanya dan herhangi bir dil kursundan C1 veya yurtdisindan Telc B2 ya da Goethe C1 sertifikasi vermeniz gerekiyor. Üniversitenin kendi bünyesinde 6 haftalik DSH hazirlik kursu var ve kursun ücreti 500 Euro. Bu kursa katilabilmek icin yukardaki dil sartlarini saglayip ön kabul almaniz gerekiyor.Ayrica diger üniversitelerden farkli olarak artik 2015 yaz döneminden itibaren üniversite, basvuru yapan bütün ögrencilerden TestAS belgesi istiyor.  Bu sinava sadece lisans bölümüne basvuru yapanlarin girmesi sart. Master icin gerekmiyor. TestAS sinavinda okuyacaginiz bölüme göre derslerin sinavlarina girersiniz. Örnegin TIP okumak isteyen bir ögrenci, Fizik, Biyoloji, Kimya ve Matematik derslerinden sinava girer. Türkiye de almis oldugunuz LYS puaniyla beraber TestAS notunuz ortalama olarak hesaplanir ve alman not sistemine göre bir puan elde edersiniz. Bu sayede örnegin LYS puaniniz TIP bölümüne kabul icin yetmese bile TestAS da iyi bir sonuc almaniz halinde TIP bölümüne girme sansiniz da artacak. Üniversiteye basvuruyu Uni-Assist üzerinden yapiyorsunuz.

Konaklama ve yurt acisindan Köln üniversitesi diger sehirlere göre daha fazla imkan sunuyor. Tabiki Köln ün sehir olarak pahali bir sehir oldugunu da göz önünde bulundurmaniz gerekiyor. Köln üniversitesinde 88 tane yurt var ve toplam kapasite yaklasik 4800. Yurt fiyatlari 180 ile 330 euro arasi degisiyor.

YURT BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYINIZ.

Universität zu Köln(Köln Üniversitesi)

Başvuru yaparken güvenilir bir yardım almak isterseniz , size yardım etmek isteriz. Lütfen bize ulaşın ve sizin yerinize biz başvuru yapalım.

Hızlı Başvuru