Universität Mannheim

1967 yilinda Mannheim satosu üzerine kurulan Mannheim üniversitesinde yaklasik 12 000 ögrenci egitim görmektedir ve bunun yaklasik 2000 kisilik kismi yabanci ögrencilerden olusmaktadir. Üniversite bilhassa Isletme, sosyal bilimler ve felsefe bölümlerinde Almanya nin en iyi üniversiteleri arasinda sayilmaktadir. Bina olarak da sato üzerine kuruldugu icin Almanya nin kampüs olarak en güzel üniversiteleri arasinda yer alir. Mannheim sehri ve üniversitesi hakkinda ön bir bilgi edinebilmek icin üniversitenin kendi hazirladigi asagidaki videoyu izleyebilirsiniz:

TANITIM VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZ

LİSANS BÖLÜMLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

YÜKSEK LİSANS BÖLÜMLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Sehir olarak Mannheim, Baden – Württemberg eyaletinin 300 000 nüfusu ile en büyük sehirlerinden birisidir. Sanatsal yapilar acisindan Almanya nin en dikkat cekici sehirleri arasinda yer alir. Ayrica Mannheim, nüfus yogunlugu olarak Almanya da en cok yabancinin yasadigi sehirlerdendir. Mannheim sehrinde yaklasik 130 000 civarinda yabanci yasar(daha sonradan Alman vatandasligina gecen yabancilarla beraber) ve bunun yaklasik 55 000 i Türkiye den gelir.

Mannheim üniversitesine basvuru yapamiyorsunuz.

Üniversiteye direk basvuru icin tarihler:

  • 15 Temmuz – Kis Dönemi icin
  • 15 Ocak- Yaz Dönemi icin.

Basvuruyu direk olarak üniversiteye online olarak yapiyorsunuz:

ONLINE BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYINIZ

Basvuru evraklarinizi ne kadar erken yollarsaniz o kadar iyi olur. Cünkü herhangi bir eksiklikte, evraklarinizda basvuru sürelerinden sonra herhangi bir eksiklik tespit edilirse, direk olarak red aliyorsunuz. Sayet daha önceden yollarsaniz basvurunuzu, basvuru süresi dolmadan eksik evragi tekrar yollama sansiniz olabilir. Üniversitede bir cok bölümde egitim dili almanca olmasina ragmen, bilhassa ekonomi bölümlerinde almanca bilgisi yaninda ingilizce bilgisi de göstermeniz gerekiyor. Özellikle isletme bölümünde(Betriebswirtschaftslehre), Almanya nin en iyi üniversitelerinden biri olmasi sebebiyle cok sayida basvuru oluyor ve basvuru kriteri olarak da ingilizce bilgisine cok önem veriyorlar. Yukarda da belirtildigi gibi üniversite kendi bünyesinde A1 den itibaren almanca hazirlik kursu veriyor. Her kur yaklasik 5 hafta sürüyor ve fiyati 495 Euro. Almanca olarak yeterli bir seviyeye gelince de yine Mannheim üniversitesinde DSH sinavina katilabiliyorsunuz. Mannheim üniversitesi, dsh sinavinin kolayligi acisindan bir cok yabanci ögrenci tarafindan tercih edilir. O yüzden sinav kayitlari basladiktan sonra bir an önce kayit yaptirmanizi tavsiye ederim. Aksi takdirde 2-3 gün icerisinde yerler bitiyor. DSH kayit ile ilgili ayrintili bilgileri asagidaki linkte bulabilirsiniz:

DSH KAYITLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Üniversite, yurt acisindan Almanya da en kolay yurt bulunan üniversitelerden birisidir. Üniversiteye bagli 19 adet yurt var.

Yurtlara basvuruyu asagidaki linkten online olarak yapiyorsunuz:

ONLINE BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYINIZ

Sayet yurt hemen cikmazsa veya kendinize ait bir ev tutmak istiyorsaniz asagidaki linkten özel ev icin ilanlari takip edebilirsiniz:

ÖZEL EV İLANLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Universität Mannheim

Başvuru yaparken güvenilir bir yardım almak isterseniz , size yardım etmek isteriz. Lütfen bize ulaşın ve sizin yerinize biz başvuru yapalım.

Hızlı Başvuru