Universität Leipzig

1409 yilinda kurulan ve Heidelberg Üniversitesinden sonra Almanya nin en köklü ikinci üniversitesi olan Leipzig Üniversitesi ayni zamanda Sachsen eyaletinin de ögrenci sayisi olarak en büyük üniversitesidir. Yaklasik 30 bin ögrencinin(bunun yaklasik 3500 kisilik kismi yabanci ögrencilerden olusur) egitim gördügü Leipzig Üniversitesinde egitim verilen bütün bölümlerin listesini asagidaki linkten bulabilirsiniz:

BÖLÜMLERİN LİSTESİ İÇİN TIKLAYINIZ

Leipzig Üniversitesinde bir çok bölümde ingilizce de eğitim veriliyor. Genel olarak hangi bölümün hangi dilde egitim verdigine dair listeyi asagidaki linkten bulabilirsiniz:

530 bin nüfuslu Leipzig sehri ayrica Sachsen eyaletinin de baskentidir. Sehirde yaklasik 32 bin civari yabanci yasar. Yasam sartlari olarak da Dresden sehri ile birlikte Almanya genelinde en ucuz şehirlerden biridir.

Leipzig Üniversitesinden ön kabul alabilmeniz icin almanca seviyesinizin en az B1 seviyesinde olmasi gerekiyor. Üniversiteye direk olarak basvuru yapamiyorsunuz, basvurulari Uni-Assist üzerinden yapiyorsunuz. Üniversite bünyesinde 1 dönem hazirlik egitimi veriliyor ve fiyati 2300 Euro. Kurs sonrasinda direk üniversitenin kendi yaptigi DSH sinavina da girebiliyorsunuz, sinavin ücreti ise 150 Euro. Basvuru süreleri ise lisans veya yüksek lisansa göre farklilik gösteriyor. Lisans bölümüne ön kabul  basvurulari icin son basvuru tarihleri:

  • 15 Haziran Kis dönemi icin
  • 15 Aralik Yaz dönemi icin

Lisans egitimine direk basvuru icin tarihler:

  • 15 Ocak Yaz dönemi
  • 15 Temmuz Kis dönemi

Ayrica NC olmayan bölümlere eger Almanya daysaniz yaz dönemi icin 1 Mart ve kis dönemi icin 1 eylül tarihlerine kadar basvuru yapabilirsiniz.

Direk yüksek lisans bölümlerine basvuru süreleri ise:

  • 31 Mayis kis dönemi
  • 31 Aralik yaz dönemi icin.

Üniversite bünyesinde yine Studienkolleg egitimi de veriliyor. Studienkolleg basvurusu icin yine en az B1 seviyesinde almanca gerekiyor.

Studienkolleg icin basvuru süreleri:

  • 15 Haziran Kis Dönemi
  • 15 Aralik Yaz Dönemi

Studienkolleg basvurusu da yine Uni-Assist üzerinden yapiliyor.

Ayrica lisans basvurularinda sayet ek olarak TestAS belgeniz varsa NC olan bölümlerde bir cok adayin önüne gecebilirsiniz.

Leipzig Üniversitesine bagli toplamda 18 adet yurt var ve Almanya genelinde en ucuz yurtlar da Leipzig Üniversitesinin yurtlaridir. Aylik kiralar 150-200 euro arasinda degisiyor.

Yurt basvurusunu asagidaki linkten online olarak yapiyorsunuz:

YURT BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYINIZ

Ayrica üniversitenin yurt kurumu ögrenciler icin is de ayarliyor ve Almanya da bu konuda tek üniversite yurt kurumu. Asagidaki linkten formlari doldurarak is basvurulari yapabilirsiniz:

İŞ BAŞVURU FORMLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Universität Leipzig

Başvuru yaparken güvenilir bir yardım almak isterseniz , size yardım etmek isteriz. Lütfen bize ulaşın ve sizin yerinize biz başvuru yapalım.

Hızlı Başvuru