Universität Hamburg

Hamburg sehrinin 7 üniversitesinden biri ve en büyük üniversitesidir.

Toplam 149 lisans ve yüksek lisans verilen üniversitede 43 000 civarinda ögrenci kayitlidir ve bunun yaklasik 5300 kisilik bir kontenjani yabanci ögrencilerden olusur.

Ögrenci sayisi acisindan da Almanya nin en büyük 10 üniversitesinden birisi olarak görülür.

Egitim kalitesi olarak Almanya nin orta dereceleri üniversitelerinden kabul edilir. Hamburg sehrindeki diger üniversitelere göre sadece ekonomi ve logistik bölümlerinde öndedir.

Sehir olarak Hamburg Almanya nin en büyük ve en pahali sehirlerinden biridir. 1.7 milyon nüfusu olan Hamburg, Dünya nin en büyük ic limanina sahip oldugu icin ekonomisi oldukca gelismistir. Sehirde „kayitli“ 250 bin civarinda yabanci yasar.

Hamburg üniversitesinde egitim verilen bölümlerin listesi:

BÖLÜMLERE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ.

Üniversite ön kabul icin en azindan C1 seviyesinde almanca sertifikasi istiyor.

Yabanci ögrenciler icin en karisik basvuru sistemi Hamburg üniversitesindedir.

Basvurulari Uni-Assist üzerinden yapiyorsunuz.

Üniversitenin kendisine ait dil kursu olmamakla birlikte her yaz dönemi yabanci ögrenciler icin hazirlik sinifi(Propädeutikum) aciliyor. Bu kursta sadece almanca degil, okuyacaginiz bölüme ait dersleri de görüyorsunuz ve kis dönemi icin egitime hazirliyorsunuz. Egitim sonrasinda sinava giriyorsunuz ve sinavdan aldiginiz puan da bölüme alinma sansinizi direk olarak etkiliyor ve bu egitimi alanlar diger ögrenci adaylarina göre bir adim önde sayiliyor. Bu egitim direk olarak Hamburg üniversitesi tarafindan degil, Studienkolleg Hamburg tarafindan veriliyor ve Hamburg sehrinin diger iki  üniversitesine(HAW ve TUHH) basvuru yapanlar da bu egitimden faydalanabiliyorlar.

Hazirlik kursuna katilim ücretsiz.

Hazirlik egitimine basvuru süreleri Aralik ayinin ilk haftasindan 15 Ocak a kadar devam ediyor. Kurslar mart ayinda basliyor ve haziran ortalari gibi bitiyor. Bu kursa giden ögrenciler sayet egitim icin gerekli olan DSH veya TestDaF sinavini kazanmamislarsa, agustos ayinda ayri bir almanca sinavina daha girme hakki elde ediyorlar.

Lisans bölümleri icin son basvuru tarihleri:

15 Ocak yaz dönemi icin

15 Temmuz Kis dönemi icin

Lisans bölümlerine basvuru yapacaklar ilk olarak basvuru evraklarini denklik icin uni assist e göndermek zorundalar(Vorprüfungsdokumentation – VDP).  Uni-Assist den gelecek olan karne denkliginin yukardaki basvuru tarihlere kadar yetismis olmasi gerekiyor. O yüzden mümkün oldugu kadar evraklarinizi uni assist e VDP islemleri icin erken yollamanizi tavsiye ederim. Uni Assist de islemler en az 4-6 hafta arasi sürüyor.

Lisans bölümlerine alim icin yine kimsenin kolay kolay algiyamadigi garip bir bonus puan düzenlemesi yapiyorlar. Asagidaki linkte neye göre hangi ögrenciye bonus puani verildigi tabela olarak anlatiliyor:

PUAN TABLOSU İÇİN TIKLAYINIZ

Uni Assist den VDP islemleri sonrasinda Türkiye de almis oldugunuz LYS puanlari alman not sistemine cevriliyor. Örnegin notunuz 2.0 olarak cevrilmisse yukardaki tabeleye göre 20 puaniniz oluyor. Sayet Hamburg da Studienkolleg yaptiysaniz veya yukarda bahsedilen hazirlik kursuna(Propädeutikum) katildiysaniz ya da DSH veya TestDaF sinavlarindan cok yüksek puanlar aldiysaniz(örnegin DSH-3,>%82 veya TestDaF 16-20 arasi) 10 bonus puani daha aliyorsunuz. Ayrica Testas sinavina da girdiyseniz yine aldiginiz puana göre bir 16 bonus puani daha ekleme sansiniz oluyor.

Fakat isin ilginc yani ise üniversite bu bonus puanini uygularken, kendisi ne DSH hazirlik kursu ne de DSH sinavini kendisi yapiyor ve DSH sinavi icin en yakin sehir olan Lüneburg üniversitesini tavsiye ediyor.

Master basvurulari ise lisans basvurularina göre daha basit. Basvuruyu direk olarak üniversitede online olarak yapiyorsunuz.

ONLINE BASVURU İÇİN TIKLAYINIZ.

Master basvurulari her bölüm icin degisik. Hangi bölüme basvuru yapmak istiyorsaniz yukardaki bölümlerin yer aldigi linkten kendi bölümünüzün basvuru tarihlerine bakmaniz gerekiyor.

Ayrica üniversiteye ve yine diger Hamburg da yer alan üniversitelerle beraber calisan Studienkolleg egitimi de veriliyor. Studienkolleg e basvuru icin en azindan B1 seviyesinde almanca sertifikasi göstermeniz gerekiyor.

Konaklama acisindan da oldukca problemli bir bölge Hamburg. Ev kiralari diger sehirlere göre oldukca yüksek. Tek odali evlerin fiyatlari diger sehirlerde 250-350 euro arasi degisirken Hamburg da 400-750 euro arasi degisiyor. Sehirde cok sayida üniversite olmasi sebebiyle de yurt bulmak oldukca problemli. Üniversiteden kabulünüz geldikten sonra asagidaki linkten yurt icin online basvuru yapabilirsiniz:

ONLINE YURT BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYINIZ.

Universität Hamburg

Başvuru yaparken güvenilir bir yardım almak isterseniz , size yardım etmek isteriz. Lütfen bize ulaşın ve sizin yerinize biz başvuru yapalım.

Hızlı Başvuru