Technische Universität Kaiserslautern(Kaiserslautern Teknik Üniversitesi)

1969 yilinda kurulan TU Kaiserslautern üniversitesi ögrenci sayisi olarak son yillarda belki de Almanya da ögrenci sayisi tek azalan üniversitedir.  2014/15 kis dönemi itibariyle toplam 14800 ye yakin ögrenci kayitlidir. Üniversitenin son yillarda önemli bir prestij kaybetmesinin sebebi ise bir cok bölümde acik ögretim egitimi vermeye baslamisidir. Yaklasik 3000 civari ögrenci acik ögretim fakültelerinde kayitlidir. Bir dönem Almanya da „Matematikcilerin Mekkesi“ unvanini tasiyan TU Kaiserslautern, bu bölümdeki zirveyi de artik Bonn Üniversitesine kaybetmistir. Üniversitede egitim verilen bölümlerin genel listesini asagidaki linkten bulabilirsiniz.

BÖLÜMLERİN LİSTESİ İÇİN TIKLAYINIZ

Rheinland-Pfalz eyaletinin önemli sanayi sehirlerinden olan TU Kaiserslautern in nüfusu yaklasik 100 000 civarindadir ve bunun 10 000 kisilik bir kismi yabancilardan olusur.  Diger sehirlere nazaran bu sehirde yabanci nüfusunun büyük bir bölümünü Türkiye den gelenler degil aksine Vietnam lilar olusturur.

Üniversiteden ön kabul icin B1 seviyesinde almanca bildiginizi gösteren bir sertifikanizin olmasi gerekiyor. Basvuruyu direk üniversiteye yapiyorsunuz ve basvuru ücreti 50 Euro.

Lisans basvuru süreleri diger bir cok üniversitelerle ayni:

 • 15 Ocak Yaz dönemi
 • 15 Temmuz Kis dönemi

NC olmayan bölümlerde ise basvuru tarihleri:

Yaz dönemi icin 28 Subat ve Kis dönemi icin 31 Agustos.

Yüksek lisans bölümlerinde basvuru icin tarihler bölüme göre degisiyor. Genel olarak süreler:

YÜKSEK LİSANS BAŞVURU TARİHLERİ

Üniversite bünyesindeki hazirlik kursuna da kayit olabilirsiniz B2 seviyesinden itibaren. Ön kabul alip basvuru yaptiginiz zaman kurs icin 630 Euro ödüyorsunuz. Ayrica yine ön kabul almadan da direk üniversite kursuna kayit olma sansiniz var, tabiki eger kurslarda bos yer varsa. Bu durumda ögrenci haklarindan faydalanamiyorsunuz ve kurs icin toplamda 910 Euro ödüyorsunuz.

Üniversitede ayrica asagidaki bölümlerde ingilizce master egitimi alma sansiniz da var:

 • European Master on Software Engineering
 • Nanotechnology
 • Software Engineering for embedded  system
 • Embedded Computing System
 • Matematics International

Ingilizce sartlari saglamak icin asagidaki belgelerden birisinin olmasi gerekiyor:

 • TOEFL Test:
  550 points (on the paper-based test)
  213 points (on the computer-based test)
  79/80 points (on the internet-based test)

IELTS: 6.0 points

Ayrica Türkiye de veya KKTC de ingilizce olarak bölümü bitirdiyseniz yukardaki sinavlara girmeden, direk olarak ingilizce okudugunuzu gösteren bir belge ile de direk olarak basvuru yapabilirsiniz. Diger önemli bir anektod ise TU Kaiserslautern e basvuru yapip Mainz Üniversitesinin Studienkolleg i icin de kabul alabilirsiniz.

Üniversiteye ait 9 adet yurt var ve yurt basvurularini online olarak asagidaki linkten yapiyorsunuz:

YURT BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYINIZ

Bunun disinda asagidaki linkten özel ev ilanlarina da bakabilirsiniz:

ÖZEL EV İLANLARI İÇİN TIKLAYIN

Technische Universität Kaiserslautern(Kaiserslautern Teknik Üniversitesi)

Başvuru yaparken güvenilir bir yardım almak isterseniz , size yardım etmek isteriz. Lütfen bize ulaşın ve sizin yerinize biz başvuru yapalım.

Hızlı Başvuru