Technische Universität Dresden(Dresden Teknik Üniversitesi)

1826 yilinda kurulan Dresden Teknik Üniversitesi Almanya nin teknik alanlarda en iyi üniversitelerinden birisidir. TU9 üyesi olan Dresden Teknik Üniversitesi Almanya genelinde KIT(Karlsruher Institut Technologie) den sonra en büyük arastirma merkezlerine sahip üniversitedir.

Üniversitede yaklasik 33000 ögrenci egitim almaktadir ve bunun yaklasik 4000 kisilik bir kismi yabanci ögrencilerden olusur.

Sehirin 3 farkli noktasindaki kampüslerinde 14 fakültede egitim veren TU Dresden de genel olarak egitim verilen bölümlerin listesini asagidaki linkte bulabilirsiniz:

BÖLÜMLERİN LİSTESİ İÇİN TIKLAYINIZ

Direk basvuru icin son basvuru tarihleri:

  • 15 Temmuz Yaz dönemi
  • 15 Ocak Kis Dönemi

Fakat ön kabul icin basvuru yaparken dikkat etmeniz gereken husus, basvuru yapacaginiz bölümün basvuru yaptiginiz dönemde baslatiliyor olmasi gerekiyor. Özellikle yaz dönemine ön kabul icin basvuru yapacaklarin, basvuru yaptiklari bölümün yaz döneminde baslatilip baslatilmadigini kontrol etmesi gerekiyor. Yukardaki bölümleri verdigimiz linkte bu durumu kontrol edebilirsiniz. Sayet basvuru yaz dönemi icin basvuru yaptiginiz bölüme baslangic sadece kis dönemi baslanilabiliyorsa basvurunuza cevabinizi en erken agustos ortasi gibi alirsiniz, basvurunuzu 15 ocak tan önce yapsaniz bile.

Üniversite kendi bünyesinde dil kursu vermiyor. Fakat Dortmund ve civarindaki sehirlerde herhangi bir dil kursuna kayit oldugunuz takdirde ön kabulünüz varsa 2 dönem boyunca TU Dortmund dan ögrenci karti alma sansiniz oluyor(NRW-Ticket). Hatta bazi kurslara kayit yaptiginizda ön kabul olmadan da Semesterticket alabiliyorsunuz.

Üniversiteye hem direk basvuruyu hem de ön kabul basvurusunu direk online olarak yapiyorsunuz(Uni-Assist olmadan) ve online basvurudan sonra evraklarinizi üniversiteye gönderiyorsunuz:

ONLINE BAŞVURU İÇİN TIKLAYINIZ

Konaklama olarak Dortmund, yurt bulma acisindan Almanya nin en problemi sehirlerinden biri. TU Dortmund disinda sehirdeki diger bir yüksek okul olan Fachhochschule ile birlikte calisiyor yurt kurumu(Studentenwerk) ve yurt basvurusu yaptiginizda asagi yukari 1 yil beklemek zorundasiniz. Toplam 2600 kisiye 16 adet yurt da konaklama imkani sagliyor üniversite. O yüzden Dortmund a gelen arkadaslarin bilhassa ilk yil icin ev veya WG aramalarini tavsiye ederim.

YURT BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYINIZ.

Yurt beklerken yine asagidaki özel kurslara da basvuru yapabilirsiniz:

Technische Universität Dresden(Dresden Teknik Üniversitesi)

Başvuru yaparken güvenilir bir yardım almak isterseniz , size yardım etmek isteriz. Lütfen bize ulaşın ve sizin yerinize biz başvuru yapalım.

Hızlı Başvuru