Technische Universität Dortmund(Dortmund Teknik Üniversitesi)

1968 yilinda kurulan Dortmund üniversitesi, 2007 yilindan itibaren Teknik Üniversite olarak adini degistirmistir. Yaklasik 32 500 ögrencinin kayit oldugu üniversitede yaklasik 4000 yabanci ögrenci 16 farkli fakültede egitim görüyor. Egitim verilen bütün bölümlerin listesine asagidaki linkten ulasabilirsiniz:

BÖLÜMLERİN LİSTESİ İÇİN TIKLAYINIZ.

NRW eyaletinin en büyük sehirlerinden birisi olan Dortmund un nüfusu 575 000. TU Dortmund bilhassa Mimarlik ve insaat mühendisligi bölümünde Almanya nin en iyi üniversitelerinden birisi, hatta bilhassa mimarlik bölümünde Weimer üniversitesi ile birlikte en iyi iki üniversiteden biri olarak kabul edilir. Almanya da kampüs hayati olan nadir üniversitelerden birisidir. Kampüsü güney ve kuzey kampüs olarak ikiye ayrilir. Fachhhochschule Dortmund ile ayni alanda kampüse sahiptir.

KAMPÜSÜN GENEL HARİTASI İÇİN TIKLAYINIZ

TU Dortmund, 2017 yaz döneminden itibaren artik lisans bölümleri icin ön kabul vermiyor. Fakat Dortmund sehrinde DSH hazirlik kursu veren herhangi bir kursa kayit oldugunuzda kabul olmadan da NRW-Ticket alabiliyorsunuz.  Ayrica lisans direk basvuru icin de artik üniversite kendisi kabul vermiyor ve basvuruyu Uni-Assist üzerinden yapiyorsunuz. Yüksek lisans basvurulari icinse üniversite ön kabul veriyor. Basvuru icin en azindan A1 almanca sertifikanizin olmasi sart. Yüksek lisans basvurularini direk olarak üniversiteye yapiyorsunuz.

Direk basvuru icin son basvuru tarihleri:

  • 15 Temmuz Yaz dönemi
  • 15 Ocak Kis Dönemi

Fakat ön kabul icin basvuru yaparken dikkat etmeniz gereken husus, basvuru yapacaginiz bölümün basvuru yaptiginiz dönemde baslatiliyor olmasi gerekiyor. Özellikle yaz dönemine ön kabul icin basvuru yapacaklarin, basvuru yaptiklari bölümün yaz döneminde baslatilip baslatilmadigini kontrol etmesi gerekiyor. Yukardaki bölümleri verdigimiz linkte bu durumu kontrol edebilirsiniz. Sayet basvuru yaz dönemi icin basvuru yaptiginiz bölüme baslangic sadece kis dönemi baslanilabiliyorsa basvurunuza cevabinizi en erken agustos ortasi gibi alirsiniz, basvurunuzu 15 ocak tan önce yapsaniz bile.

Üniversite kendi bünyesinde dil kursu vermiyor. Fakat Dortmund ve civarindaki sehirlerde herhangi bir dil kursuna kayit oldugunuz takdirde ön kabulünüz varsa 2 dönem boyunca TU Dortmund dan ögrenci karti alma sansiniz oluyor(NRW-Ticket). Hatta bazi kurslara kayit yaptiginizda ön kabul olmadan da Semesterticket alabiliyorsunuz.

Üniversiteye hem direk basvuruyu hem de ön kabul basvurusunu direk online olarak yapiyorsunuz(Uni-Assist olmadan) ve online basvurudan sonra evraklarinizi üniversiteye gönderiyorsunuz:

ONLINE BAŞVURU İÇİN TIKLAYINIZ

Konaklama olarak Dortmund, yurt bulma acisindan Almanya nin en problemi sehirlerinden biri. TU Dortmund disinda sehirdeki diger bir yüksek okul olan Fachhochschule ile birlikte calisiyor yurt kurumu(Studentenwerk) ve yurt basvurusu yaptiginizda asagi yukari 1 yil beklemek zorundasiniz. Toplam 2600 kisiye 16 adet yurt da konaklama imkani sagliyor üniversite. O yüzden Dortmund a gelen arkadaslarin bilhassa ilk yil icin ev veya WG aramalarini tavsiye ederim.

YURT BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYINIZ.

Yurt beklerken yine asagidaki özel kurslara da basvuru yapabilirsiniz:

Technische Universität Dortmund(Dortmund Teknik Üniversitesi)

Başvuru yaparken güvenilir bir yardım almak isterseniz , size yardım etmek isteriz. Lütfen bize ulaşın ve sizin yerinize biz başvuru yapalım.

Hızlı Başvuru