RWTH Aachen(Aachen Teknik Üniversitesi)

Aachen Teknik Üniversitesi, gerek geleneksel yapisiyla gerekse de bünyesinde bulundurdugu teknik fakültelerin kalitesi acisindan Almanya da egitim denildiginde akla ilk gelen üniversiteler arasindadir. TU9 üyesi olan üniversitenin bünyesinde 2014/15 kis dönemi itibariyle yaklasik 42 000 ögrenci kayitlidir.

1870 yilinda kurulan Aachen Teknik Üniversitesi, her yil yayinlanan Ranking listelerinde sürekli olarak ilk 100 arasina girmeyi basarmistir. Bilhassa Makina mühendisligi alaninda Almanya nin en iyisi, Avrupa da da yine en iyileri arasinda kabul edilir.

Yillik bütcesi 700 Milyon euroyu asan üniversite, 175 farkli bölümde egitim veriyor. Genel olarak egitim verdikleri lisans ve yüksek lisans bölümlerine asagidaki linkten ulasabilirsiniz:

BÖLÜMLER İÇİN TIKLAYINIZ.

Aachen, sehir olarak NRW eyaletinin en batisinda yer alir. Hem Hollanda ya hem de Belcika ya sinir komsusu olan sehirin nüfusu yaklasik olarak 250 000 civarindadir ve bunun yaklasik 40 000 civari yabancilardan olusur

Kis dönemi icin :15 TEMMUZ

Yaz dönemi icin 15 OCAK

Üniversite ekim 2016 dan itibaren basvuru sisteminde biraz degisiklige gitti. Artik üniversite kendisi ön kabul vermiyor.

Fakat üniversite bünyesinde özerk bir kurum tarafindan almanca hazirlik kurslari veriliyor. Fakat bu kurslarin aslinda üniversite ile hic bir baglantisi yok. Bu kursa kayit olabilmek icin üniversiteye basvuru gerekmiyor. Sadece en az A2 sertifikasi ile online kayit yaptiriyorsunuz. Bu kursa katildiginiz süre dahilince hic bir ögrenci hakkindan da faydanalamiyorsunuz(Semesterticket veya yurt basvurusu gibi).

Bu hazirlik kurslari 3 farkli kategoride veriliyor:

  • DSH – Vorbereitung 600
  • DSH-Vorbereitung 400
  • DSH-Vorbereitung 200

Kurslarin sonundaki sayilar egitim verilen ders saatini belirtiyor. DSH-600 de toplam 3 kur egitimi veriliyor: B1, B2 ve C1. Her kur 10 hafta sürüyor ve 200 ders saatini kapsiyor. Toplam 3 kurun fiyati 2250 Euro. Bu kursa kayit icin A2 sertifikanizin olmasi gerekiyor. DSH-400 de toplam 2 kur egitimi veriliyor: B2 ve C1. Toplam 2 kur fiyati 1500 Euro. Kayit icin B1 sertifikasi(en az %75 ile gecmis olma sartiyla) veya TestDaF TDN3 sertifikasi gerekiyor. Son sistemde, yani DSH 200 de ise tek bir kur egitimi veriliyor: C1. Toplam fiyat 750 Euro ve kursa kayit icin B2 veya DSH-1 belgeleri sart.

Hangi bölüme basvuru yaparsaniz yapin kabul alabilmeniz icin mutlaka almanca olarak motivasyon mektubu yazmaniz gerekiyor.

Yüksek lisans icin her bölümün belirli bir ortalama sarti var fakat bir cok bölümde ortalamanizin alman not sistemine göre(Alman not sistemi ile ilgili ayrintili bilgileri “NC Nedir” makalemizde bulabilirsiniz) en az 2,5 olmasi gerekiyor.

Lisans bölümlerinde ise Türkiye´den gelen ögrencinin sadece LYS puanina bakilarak alman notuna cevirim islemleri yapilir ve bütün bölümler icin ilk asamada ögrencinin 2,5 ortalamaya sahip olmasi gerekiyor. 2,5 ve daha iyi bir ortalama sahibi olmaniz yine de kesin olarak kabul alacaginiz anlamina gelmiyor.

Üniversiteye ait toplam 23 adet yurt yeralmakta.

Yurt basvurularini asagidaki linkten yapiyorsunuz:

YURT BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYINIZ.

Yurt bulamadiginiz takdirde ise asagidaki linkten WG veya özel daire arayabilirsiniz:

WG VEYA ÖZEL DAİRE İÇİN TIKLAYINIZ

RWTH Aachen(Aachen Teknik Üniversitesi)

Başvuru yaparken güvenilir bir yardım almak isterseniz , size yardım etmek isteriz. Lütfen bize ulaşın ve sizin yerinize biz başvuru yapalım.

Hızlı Başvuru