Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg(Heidelberg Üniversitesi)

Almanya nin en iyi üniversitelerinden biri sayilan Heidelberg, bilhassa TIP bölümünde sadece Almanya nin degil, Avrupa nin da önde gelen üniversitelerinden biridir.

TIP disinda genelde cok fazla sayisal bölümleri bünyesinde barindirmaz.  1386 yilinda kurulan üniversite, Almanya nin en eski, Avrupa nin ise Prag ve Viyana dan sonra en eski 3. Üniversitesidir.  Mimari yapisiyla da Almanya nin en güzel üniversitelerinden birisidir.

Heidelberg Üniversitesinde yaklasik 29 bin ögrenci egitim almaktadir. Bunlardan yaklasik 5400 ü yabanci ögrencilerden olusur ve toplam ögrenci sayisina göre yüzde olarak en yogun yabanci ögrencinin okudugu üniversitelerden birisidir Almanya da.

Ayrica 2017 yaz döneminden itibaren de AB disindan gelen ögrenciler bu üniversitede egitim alabilmek icin dönem basina 1500 Euro harc ücreti ödemektedir.

Sehir olarak Heidelberg, Almanya nin en güzel sehirlerinden birisidir. 152 bin kisinin yasadigi Baden Württemberg eyaletinin sehri olan Heidelberg de ayrica 25 bin civari da yabanci yasar.

Üniversitede egitim verilen bütün bölümlerin listesini asagidaki linkten bulabilirsiniz:

BÖLÜMLERİN LİSTESİ İÇİN TIKLAYINIZ.

Heidelberg Üniversitesinden bütün bölümler icin hic almanca da bilmeden ön kabul alabilirsiniz. Fakat kurslarinda cok az yer oldugu icin ve kapasiteye oranla cok fazla basvuru yapildigi icin cok kisitli sayida ön kabul veriyorlar.

Lisans bölümlerine basvuru  tarihleri diger bir cok üniversite ile ayni:

Yaz Dönemi 15 Ocak

Kis Dönemi 15 Temmuz

Üniversite basvurusunu ilk olarak uni-assist üzerinden yapiyoruz ve ordan teyit gelince Heidelberg Üniversitesine ayri olarak dil kursu kaydi icin basvuru yapiyorsunuz.

Üniversitenin kurslari yilda 2 kez aciliyor ve bütün seviyelerde(A1, A2, B1, B2 ve C1) egitim veriliyor. Ilk dönemde A1, A2 ve B1 seviyelerini ögrendikten sonra ikinci dönemde B2 ve C1 seviyelerinde almanca ögrenip daha sonra üniversitenin kendi yaptigi DSH Sinavina girebilirsiniz. Kurslarin dönemlik ücretleri ise sadece 1200 Euro.

Üniversiteye direk egitim hakki elde edebilmeniz icin en az DSH-2 ve hatta asagidaki bölümlerde DSH- 3 veya belirli bir DSH-Puani almaniz gerekiyor:

Germanistik ve Almanca(lisans ve master): DSH dan en az %78 alma sarti(yine DSH-2 ye tekabul ediyor).

Hukuk: DSH-3 veya TestDaF -5

Alman Dili ve Edebiyati: DSH en az %87

Ayrica Germanistik, Sanat, Sosyal Bilimler, Ekonomi bilimleri, TIP, eczacilik, dis hekimligi ve biyoloji okuyanlar yaz dönemlerinde Propädeutische denilen bir dönemlik hazirlik kursuna katilabilirler. Katilim ücreti 350 euro bir dönem icin ve katilim icin gerekli almanca sartlari: DSH-1 ve TestDaF 3.

Ayrica üniversitede bütün alanlarda Studienkolleg egitimi de veriliyor. Studienkolleg basvurusu icin son basvuru tarihleri:

Kis Dönemi icin 1 Haziran

Yaz Dönemi icin 15 Aralik

Ayrica Heidelberg Üniversitesi yabanci ögrenciler icin Agustos ayinda bir aylik da almanca ve kültür programi sunuyor. Yaklasik 3 hafta süren kursun fiyati 550 euro ve yine 3 haftaligi 300 euro dan baslayan yurt da ayarliyorlar size. Bu 3 haftalik program süresince her seviyede almanca dersi veriliyor ve yogun dil ve kültür programlari sunuluyor.  Bu programa kayit olmak icin, Heidelberg üniversitesinden kabul almis olmaniz gerekiyor. Yerine getirmeniz gereken tek sart, 18 yasindan büyük olmaniz. Basvuruyu asagidaki linkten yapiyorsunuz:

BAŞVURU İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ.

Yüksek lisans icin üniversite ön kabul vermiyor, sadece almanca hazirlik icin basvuru yapabiliyorsunuz. Hazirlik egitimini bitirdikten sonra, eger almanca dilinde egitim veren bir yüksek lisans bölümüne basvuru yapacaksaniz ilk olarak DSH veya TestDaF gibi sinavlardan birini gecmeniz gerekiyor.

Ayrica üniversite bünyesinde cok sayida ingilizce yüksek lisans bölümleri de var:

Bu bölümlerin her birinin kendine ait basvuru süreleri ve ingilizce dil bilgisi icin sartlari var. Basvuru yapmak istediginiz bölümün sayfasinda sartlari ögrenebilirsiniz.

Kalacak yer olarak yine en az sıkıntı yasayacaginiz sehirlerden birisi Heidelberg. Sayet almanca kursuna veya Studienkolleg e kabul aldiysaniz, kabulle beraber yurt teklifi de gönderiyorlar. Üniversiteye ait 20 den fazla yurt var. Direk üniversite kabulü aldiysaniz, asagidaki linkten yurt basvurusu yapiyorsunuz:

YURT  BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYINIZ.

Üniversite yurtlari disinda asagidaki linkten özel ev veya yurtlar hakkinda bilgi bulabilirsiniz:

ÖZEL EV VEYA YURTLAR İÇİN TIKLAYINIZ.

Asagidaki linkten de özel kiraya verilen odalarin ilanlarini takip edebilirsiniz:

http://www.stw.uni-heidelberg.de/wohnen_online_privatzimmer

Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg(Heidelberg Üniversitesi)

Başvuru yaparken güvenilir bir yardım almak isterseniz , size yardım etmek isteriz. Lütfen bize ulaşın ve sizin yerinize biz başvuru yapalım.

Hızlı Başvuru