Ruhr-Universität Bochum(Bochum Üniversitesi)

Almanya nin NRW eyaletinde yer alan RU Bochum, yaklasik 43 000 kayitli ögrencisiyle Almanya nin en büyük 10 üniversitesi arasinda yer alir. Yaklasik olarak 3000 civarinda yabanci ögrenci de bu üniversitede egitim aliyor.

1962 yilinda kurulan üniversitenin kampüsü, Bochum sehrinde tek bir alan üzerine kurulmustur ve Almanya da tipik kampüs hayatinin yasandigi nadir üniversitelerden biridir. Bochum tren istasyonundan(Bochum HBF), kampüse ulasim metro ile 8-10 dakikada saglanir.

Sehir olarak Bochum, üniversiteye de ismini veren Ruhr bölgesinin tam merkezindedir. Dortmund ve Essen gibi diger üniversite sehirlerine de oldukca yakindir. 360 000 nüfuslu Bochum sehrinde yaklasik 50 bin yabanci yasamaktadir. Bunlarin da yaklasik 10 bini Türkiye´ den gelmektedir.

Bochum üniversitesinde toplam 184 farkli bölümde egitim veriliyor. Egitim verilen bütün bölümlerin listesi:

BÖLÜMLERİN LİSTESİ İÇİN TIKLAYINIZ.

Bochum üniversitesine ön kabul basvurusu icin A1 almanca sertifikasi yeterlidir. A1 sertifikasi ile yaz dönemi ön kabul icin 15 Ocak, kis dönemi icin de 15 Temmuz a kadar basvuru yapmaniz gerekmektedir. Basvuruyu direk olarak üniversiteye online olarak yapiyorsunuz.

Üniversite A1 seviyesinden itibaren kendisi de almanca hazirlik kursu veriyor. A2, B1 ve B2 seviyeleri 10 hafta sürüyor ve her kurun ücreti 500 Euro. Son olarak 1 ay süren C1 seviyesinde, TestDaF sinavina hazirlik icin 200 Euro ya kurs veriyorlar. Üniversite basvurusundan sonra, dil kursu kaydi icin ayri bir form ve kurs baslangic tarihleri hakkinda bilgi veren de ek bir mektup aliyorsunuz. O mektupla beraber size kurs kayit formu da yolluyorlar. Üniversitenin dil kursuna kayit olduktan sonra, dönemlik yaklasik 300 Euro civari ödeyip, Bochum üniversitesinin ögrenci kartini da(NRW-Ticket) alabiliyorsunuz ve bütün NRW eyaletindeki toplu tasima araclarindan faydalanabiliyorsunuz.

Üniversitenin kendi dil kursu disinda ASTA ve Studienkolleg tarafindan da yine almanca kurslari veriliyor. ASTA da A1 den itibaren bütün kurslar veriliyor. 11 hafta süren kurslarin fiyatlari 220 Euro. Fakat hem bir kurun 11 hafta sürmesi, hem de kur aralarinda verilen uzun tatil dönemi nedeniyle oldukca uzun bir sürede DSH veya TestDaF sinavina hazirlanmis oluyorsunuz. ASTA disinda yine kampüse yakin Studienkolleg tarafindan da hem almanca hem de sadece T-Kursunda olmak üzere Studienkolleg kurslari da veriliyor. Studienkolleg de yine bütün kurlarda egitim veriliyor ve fiyat olarak hemen hemen ASTA ile ayni, fakat her bir kurun 7-8 hafta sürmesi, bu kursu ASTA ya göre daha cazip kiliyor. Yine bu kursta da kurlar arasinda 2-3 haftalik tatil oluyor. NRW eyaletinda 2009 yilinda üniversitelere ait bütün Studienkolleg in kapatilmis olmasina ragmen, sadece Bochum üniversitesinde „T-Kursu ile sinirli olmak kaydiyla“ Studienkolleg egitimi veriliyor.

Yilda iki kez Studienkolleg icin ögrenci alimi yapiliyor. Ilk olarak yaklasik 300 ögrencinin katildigi bir giris sinavina(Aufnahmeprüfung) giriyorsunuz. Sinava basvuru icin almanca seviyenizin en az B1 veya B2 seviyesinde olmasi gerekiyor. Sinavda hem matematik hem de almanca dan derslerinden tabi tutuluyorsunuz. Sinav sonucuna göre en iyi 20 ögrenci direk olarak Studienkolleg e aliniyor. Bir sonraki 20 ögrenciye ise bir sonraki giris sinavi icin 3 aylik hazirlik kursu teklif ediliyor.

Konaklama acisindan Almanya nin en uygun üniversitelerinden birisidir.

Yaklasik 35 farkli yurtda 4000 bin civarinda ögrenci yurtlarda kalir ve yurt fiyatlari da oldukca uygundur(180-280 euro arasi aylik kira).

YURT BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYINIZ.

Ruhr-Universität Bochum(Bochum Üniversitesi)

Başvuru yaparken güvenilir bir yardım almak isterseniz , size yardım etmek isteriz. Lütfen bize ulaşın ve sizin yerinize biz başvuru yapalım.

Hızlı Başvuru