Karlsruher Institut für Technologie(KIT)

Üniversitede kayitli 25 000 ögrenci kayitli ve bunun yaklasik 2800 civari yabanci ögrenciden olusuyor. 2017 yaz döneminden itibaren AB disindan gelen ögrenciler KIT de, diger Baden-Württemberg eyaletinde yer alan üniversitelerde oldugu gibi dönem basi 1500 Euro harc parasi ödemektedirler. 300 000 nüfusu ile Karlsruhe sehri, Stuttgart dan sonra Baden Württemberg eyaletinin en büyük ikinci sehri. Sehirde yaklasik 45 000 yabanci yasamaktadir.

KIT, genel olarak bünyesinde verdigi bütün bölümlerde artik Almanya nin en iyi 2-3 üniversitesinden biri olarak kabul ediliyor. Ayrica sadece Almanya nin degil, Avrupanin da en büyük arastirma merkezi olarak kabul edilir. Bütce olarak da Almanya nin en zengin üniversitesidir. KIT(Karlsruher Institut für Technologie) nin acilimi Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü olarak geciyor. Isim olarak bir üniversite ismi tasimiyor.  2009 yilinda Karlsruhe Üniversitesi ve Karlsruhe arastirma merkezinin birlesmesiyle KIT ismini almistir.  Diger üniversitelerde oldugu gibi bilhassa su bölümde iyidir diyebilecegimiz bir durum KIT de yok. Nerdeyse bünyesinde sundugu bütün bölümlerde Almanya da en iyiler arasindadir. Genel bir kampüsü yoktur. Yukarda yazildigi gibi iki kurumun birlesmesiyle olusmustur. Kampüsü genel olarak ikiye ayrilir: Nord ve Süd Campus. Üniversitede egitim verilen bütün bölümlerin listesini asagidaki linkten bulabilirsiniz:

BÖLÜMLER İÇİN TIKLAYINIZ.

Ayrica üniversitede yine cok sayida ingilizce dilinde egitim verilen lisans ve yüksek lisans bölümleri de yer almaktadir. Bu bölümlerin listesini asagidaki linkten bulabilirsiniz:

BÖLÜMLER İÇİN TIKLAYINIZ.

Üniversiteye basvuru süreleri diger bir cok üniversitedeki basvuru tarihleriyle ayni:

 • Yaz dönemi icin 15 Ocak son basvuru tarihi
 • Kis dönemi icin 15 temmuz son basvuru tarihi

Üniversiteden ön kabul alabilmeniz icin almanca seviyesinizin en az B1 seviyesinde olmasi gerekiyor. B1 kurs katilim belgesi veya B1 sertifikasi ile direk üniversiteye Uni-Assist olmadan basvuru yapiyorsunuz.

Kabul belgeleri yaz dönemi icin subat ortalari gibi ve  kis dönemi icin Agustos ortalari gibi gelir.

Kabul geldikten sonra üniversitenin kendi dil kursunda egitim görme imkaniniz da var. Üniversite kabul belgesiyle beraber size dil kursu seviye tespit sinavi icin bir davetiye yolluyor. Bu seviye tespit sinavina katilmak zorunlu ve eger seviye tespit sinavinda seviyeniz B1 cikarsa kurs hakkiniz geciyor.

Üniversitenin ayrica kendine ait Studienkolleg i de bulunmakta. Fakat Studienkolleg de sadece T-Kurs veriliyor. Basvuru süreleri diger üniversitelerle ayni.

Diger üniversitelere göre kalacak yer ayarlamak KIT de de daha kolay. Üniversitenin kendine ait Karlsruhe ve Pforzheim sehirlerinde 22 farkli yurtda toplam 2790 kapasite ile yurtlari bulunmaktadir. Yurt basvurusunu kabulü aldiktan sonra asagidaki linkten online olarak yapiyorsunuz:

YURT BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYINIZ

Yurt basvurusu disinda asagidaki linkten de aktuel ev veya WG ilanlarini takip edebilirsiniz:

EV VE WG İLANLARI İÇİN TIKLAYINIZ.

Üniversite yurtlari disinda gerek Karlsruhe de gerekse Pforzheim da bir cok özel yurt da bulunmakta. Direk olarak o yurtlara da basvuru yapabilirsiniz.

Özel yurtlarin listesi:

 • Hans Freudenberg-Kolleg
 • Schneidemühler Straße 25, web: www.hfk-online.de
 • Hans-Dickmann-Kolleg
  Klosterweg 28, Telefon 0721 69041200, web: www.hadiko.de
 • Hermann-Ehlers-Kolleg
  Willy-Andreas-Allee 1, Telefon 0721 8695-1700
 • Karl-Hans-Albrecht-Haus (besonders für HS-Studenten)
  Willy-Andreas-Allee 7, Telefon 0721 24671 oder 0721 22205
 • Kolleg am Ring, ehem. Schwesternwohnheim
  Adenauerring 6, Telefon 0721 69041200, web: www.kar.uni-karlsruhe.de
 • Reinhold-Schneider-Haus und Augustin-Bea-Haus
  Willy-Andreas-Allee 3 und 5, Telefon 0721 1307-0
 • Studentenhochhaus “Insterburg”
  Insterburger Straße 2, Telefon 0721 685081, web: www.insterburg.org
 • Studentenwohnheim Georg-Friedrich-Str. 19 (auch für Rollstuhlfahrer)
  Telefon 0721 57001-0
 • Evangelisches Studentinnen-Wohnheim (NUR für Studentinnen)
  Rastatter Straße 50 a, Telefon 0721 890338
 • Studentenwohnheim Hans-Wolfgang-Heidland-Haus
  (auch für Rollstuhlfahrer), Weechstraße 1, Telefon 0721 167-273
 • Wohnheim Keplerstraße
  Keplerstraße 75, Telefon 07231 64027

Karlsruher Institut für Technologie(KIT)

Başvuru yaparken güvenilir bir yardım almak isterseniz , size yardım etmek isteriz. Lütfen bize ulaşın ve sizin yerinize biz başvuru yapalım.

Hızlı Başvuru