Justus-Liebig-Universität Gießen(Gießen Üniversitesi)


Hessen eyaletinin, TU Darmstadt dan sonra yaklasik 28 000 kayitli ögrencisi ile en büyük ikinci üniversitesi olan Justus-Liebig- Gießen Üniversitesi bilhassa veterinerlik ve kimya bölümlerinde Almanya nin en iyi üniversiteleri arasinda gösterilir. Üniversite 1607 yilinda kurulmustur. Yaklasik 3450 yabanci ögrenci de Gießen Üniversitesinde egitim görmektedir. Üniversitede egitim verilen bölümlerin listesini asagidaki linkten bulabilirsiniz:

BÖLÜMLERİN LİSTESİ İÇİN TIKLAYINIZ.

Gießen sehri, bizdeki tabirle tam olarak bir ögrenci sehridir. Gießen sehrinin nüfusu yaklasik 80 000 civari olup(bu nüfusun yaklasik 8 bin civari yabanci nüfustan olusur), nüfusun nerdeyse yarisi ögrencilerden olusur. Gießen sehrinde, Justus – Liebig – Üniversitesi disinda yine TH Mittelhessen, Gießen Yönetim ve Ekonomi Akademisi ve Teoloji Üniversitesi bulunmaktadir.

Gießen Üniversitesi yabanci ögrencilere gerek lisans gerekse yüksek lisans seviyesinde almanca sertifika olmadan da ön kabul vermektedir.

Basvuruyu direk olarak üniversiteye degil, uni assist üzerinden yapiyorsunuz. Basvuru süreleri ise diger bir cok üniversite ile ayni:

  • 15 Temmuz Kis dönemi icin son gün
  • 15 Ocak yaz dönemi icin son gün

Sadece TIP ve Dis hekimligi bölümleri icin ön kabul alamiyorsunuz.

Ayrica üniversitenin A1 seviyesinden itibaren baslayarak egitim verdigi kendi bünyesinde yabanci ögrenciler icin yogun almanca kurs programi da bulunmaktadir. 7 veya 8 hafta süren her bir kurun(toplam 5 Kur = A1, A2, B1, B2 , C1.1 ve C1.2) fiyati 400 Euro dur. Bu kurslara kayit olabilmek icin ilk olarak uni assist üzerinden üniversiteye basvuru yapilmasi gerekiyor.

Ayrica C1.2 seviyesinden sonra da üniversitenin kendi DSH sinavina girebiliyorsunuz. Üniversitenin kendi kursuna gitmeden de yine 70 Euro ödeyerek disardan sinava girebilirsiniz.  Ayrica üniversitenin kendi bünyesindeki kursa gidip, DSH sinavini gecemeyen ögrenciler tekrardan 2 ay DSH Hazirlik kursuna ücretsiz katilip, bir sonraki DSH sinavina hazirlanabilirler. Bunun disinda üniversite kursunda egitim gören ögrenci adaylari, üniversitenin ögrenci kartini alabilme hakkini da elde ediyorlar(ulasim karti).

Ayrica B2 almanca sertifikasi ile Gießen Üniversitesine basvuru yapip, Marburg sehrindeki Studienkolleg icin kabul alabilirsiniz.

Gießen de yurt bulmak biraz problemli. Kabul aldiktan sonra asagidaki linkten hemen online olarak yurt basvurusu yapmanizi tavsiye ederim:

ONLINE YURT BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYINIZ

Yurt disinda asagidaki linklerden yine, özel ev veya WG ilanlarini takip edebilirsiniz:

ÖZEL EV VE WG İLANLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Justus-Liebig-Universität Gießen(Gießen Üniversitesi)

Başvuru yaparken güvenilir bir yardım almak isterseniz , size yardım etmek isteriz. Lütfen bize ulaşın ve sizin yerinize biz başvuru yapalım.

Hızlı Başvuru