Friedrich-Schiller-Universität Jena(Jena Üniversitesi)

Thüringen eyaletinin tek üniversitesi olan Jena Üniversitesi, Almanya da mühendislik fakültesi bulunmayan nadir üniversitelerden birisidir. Daha cok edebiyat, tarih ve sanat üzerine egitim veriliyor. 1558 yilinda kurulan ve Almanya nin en köklü üniversitelerinden biri olan Jena Üniversitesinde 19 bin civarinda ögrenci egitim görüyor.

Üniversitede egitim verilen bütün bölümlerin listesini asagidaki linkten bulabilirsiniz:

BÖLÜMLER İÇİN TIKLAYINIZ.

Almanya genelinde sundugu bölümlerde genelde en iyi üniversiteler arasinda gösterilen Jena Üniversitesi bilhassa sosyoloji ve hukuk bölümlerinde Almanya nin en iyi üniversiteleri arasinda gösterilir.

Sehir olarak Jena, Thüringen eyaletinin en büyük sehirlerinden birisidir. Yaklasik 110 bin nüfusa sahip Jena da 6000 civari yabanci yasar ve yabanci yogunlugu olarak da Almanya daki en düsük orana sahip sehirlerden biridir.

Jena Üniversitesinden ön kabul alabilmeniz icin en azindan B1 seviyesinde almanca sertifikanizin olmasi gerekiyor. Sayet B1 sertifikasi ile basvuru yaparsaniz iki dönem boyunca da Jena Üniversitesinin kendi sundugu almanca hazirliklik kurslarina gidip, kurs bitiminde üniversitenin kendi yaptigi dsh sinavina girebilirsiniz. B2 sertifikasi ile basvuru yaptiginizda ise sadece 1 dönem kursa gidip yine kurs sonunda Jena Üniversitesinin DSH sinavina girebilirsiniz. Fakat B1 seviyesini ögrendikten sonra 2 dönem kursa gidip, 4-6 ayda cok rahat DSH yazabilecek seviyeye gelinebilecegi icin, 2 dönemlik Jena Üniversitesine kayit olup bosuna bir dönem kaybetmemenizi tavsiye ederim. Kurslarin dönemlik fiyati 850 Euro.

Sayet B1 seviyesinde almancaniz yoksa ve yine de Jena da hazirlik egitimi görmek istiyorsaniz, sehirde bulunan iki özel kursta da almanca hazirlik programlarina katilabilirsiniz:

Basvurulari direk üniversiteye yapiyorsunuz. Basvuru süreleri 15 Temmuz kis dönemi icin son ve 15 Ocak yaz dönemi icin son gün(Lisans bölümleri icin).

Ayrica DSH-1, TestDaF TDN3 veya herhangi bir özel kurstan alacaginiz C1 sertifikasi ile ilk olarak son basvuru tarihine kadar basvuru yapip, bölüm sartlarini saglamaniz durumunda basvuru yaptiginiz döneme göre Mart veya Eylül ayinda üniversitede direk olarak DSH sinavina da kayit yaptirabilirsiniz ve üniversitedei DSH sinavini gecmeniz halinde dönem basinda egitime baslayabilirsiniz.

Yüksek Lisans bölümlerinde son basvuru tarihleri bölüme göre degisiyor. Basvuru yapmak istediginiz bölümün sayfasinda son basvuru tarihlerini kontrol edebilirsiniz.

TIP, dis hekimligi ve eczacilik bölümlerine ön kabul icin basvuru yapamiyorsunuz. DSH-2 veya TestDaF – 4 belgesi ile 15 Temmuz tarihine kadar Uni-Assist üzerinden basvuru yapiyorsunuz. Bu üc bölümde sadece kis dönemine basvuru aliyor.

Jena Üniversitesinin yurtlarina basvuruyu asagidaki linkten yapiyorsunuz:

YURT BAŞVURULARI İÇİN TIKLAYINIZ.

Yurt basvurularini kabul geldikten sonra 1 Ekime kadar kis dönemi icin ve 1 Nisana kadar yaz dönemi icin yapmaniz gerekiyor.

Yurt cikmamasi durumunda asagidaki linkten ögrenciler icin acilmis olan özel yurt ilanlarini inceleyebilirsiniz:

ÖZEL YURT İÇİN TIKLAYINIZ.

Friedrich-Schiller-Universität Jena(Jena Üniversitesi)

Başvuru yaparken güvenilir bir yardım almak isterseniz , size yardım etmek isteriz. Lütfen bize ulaşın ve sizin yerinize biz başvuru yapalım.

Hızlı Başvuru