Friedrich-Alexander-Universität Nürnberg-Erlangen


1743 yilinda kurulan Nürnberg – Erlangen Üniversitesi, Almanya nin en eski üniversitelerinden birisidir. Yaklasik 40 bin ögrenci sayisi ile Bayern eyaletinin LMU dan sonraki en büyük ikinci üniversitesidir. Bilhassa TIP, Eczacilik ve dis hekimligi bölümlerinde Almanya nin en iyi üniversitelerinden sayilir. Üniversite de toplam 265 bölümde egitim veriliyor. Yabanci ögrenci sayisi yaklasik 4800 civarinda.

BÖLÜMLERİN LİSTESİ İÇİN TIKLAYINIZ

Ayrica üniversitede yine cok sayida ingilizce yüksek lisans bölümleri bulunuyor.

YÜKSEK LİSANS BÖLÜMLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Genel bir kampüs üniversitesi oldugu söylenemez. Fakültelerin coğu Erlangen sehrinde bulunuyor.

Basvuru direk olarak üniversiteye yapiliyor. Ön kabul alabilmek icin almanca seviyenizi en azindan B1 sertifikasi ile kanitlamaniz gerekiyor. Ön kabul ve direk üniversite basvuru tarihleri ayni:

  • Kis dönemi icin: 15 Temmuz
  • Yaz dönemi icin: 15 Ocak

Fakat saglikla ilgili bölümler icin(örnegin TIP, Psikoloji, Eczacilik vs) ön kabul basvurusu yapamiyorsunuz. Üniversite bünyesinde DSH hazirlik kurslari da veriyor. B2 seviyesinden bir dönem verilen kurslarin fiyati 680 Euro. Haftalik 20 saat ders yapiliyor. Sayet üniversitenin kendi dil kursuna kapasite sebebiyle gidemezseniz, üniversitenin tavsiye ettigi kurslardan birine kayit olabilirsiniz. Bu kurslarin listesi asagidaki linkte yer almaktadir:

KURSLARIN LİSTESİ İÇİN TIKLAYINIZ

Direk egitime basvuru yaparken, DSH ve TestDaF belgelerinde diger üniversitelere göre bazi özel durumlar bulunmaktadir. Doga bilimleri fakültesindeki(Naturwissenschaftliche Fakultät) lisans ve yüksek lisans bölümleri icin DSH sinavinda yazili sinavdan DSH-2 almaniz gerekiyor ama sözlü sinavdan DSH-1 almaniz yeterli. TestDaF sinavinda ise 3 bölümden TDN 4 ve bir bölümden TDN 3 almaniz yeterli oluyor.  Diger lisans bölümlerinde ise TestDaF sertifikasinda bir bölüm TDN 3 ve diger 2 bölüm TDN 4 ve bir bölüm TDN 5 ise yine direk kayit yaptirabiliyorsunuz.

Sayet basvuru süresine kadar direk kabul icin istenilen DSH veya TestDaF gibi almanca sertifikalarindan birini alamadiysaniz yine Telc B2, Goethe B2 veya ÖSD B2 gibi sertifikalarla belirtilen basvuru süresine kadar basvuru yapip, mart ve eylül ayinda yapilan DSH sinavlarina kayit yaptirma sarti ile de üniversiteye basvuru yapabilirsiniz. Üniversite ayrica bu tür durumlarda DSH sinavindan kisa bir süre öncesinde DSH Crashkurs veriyor ve kursun fiyati 100 Euro ve DSH sinavinin ücreti 80 Euro. Bu sekilde DSH sinavini mart veya eylül ayinda gecerseniz direk ekim veya nisan ayinda üniversiteye baslayabiliyorsunuz.

Konaklama olarak Erlangen – Nürnberg üniversitesi diger üniversitelere göre biraz daha avantajli. 4 farkli sehirde(Nürnberg, Erlangen, Ingolstadt ve Ansbach) toplam 3700 ögrenciye kendi yurtlarinda konaklama sunuyor. Yurt basvurusunu online yapiyorsunuz:

ONLINE YURT BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYINIZ

Özellikle semester baslangiclarinda yurt cikmama riski karsisinda yine üniversitenin sundugu özel oda kiralama servisini de kullanabilirsiniz:

ÖZEL ODA KİRALAMA SERVİSİ İÇİN TIKLAYINIZ

Friedrich-Alexander-Universität Nürnberg-Erlangen

Başvuru yaparken güvenilir bir yardım almak isterseniz , size yardım etmek isteriz. Lütfen bize ulaşın ve sizin yerinize biz başvuru yapalım.

Hızlı Başvuru