Deutsche Sporthochschule Köln(Köln Spor Akademisi)

Almanya nin tek Spor Üniversitesi olan „Alman Spor Üniversitesi Köln”, kendi alaninda yetistirdigi akademisyenlerle de bu alanda Dünya nin de önde gelen Spor akademilerinden birisidir. Hemen hemen bütün spor dallarinda bilimsel bir egitim metodu sunan Köln Spor Üniversitesine sadece Almanya dan degil Dünya nin degisik bölgelerinden bir cok sporcu veya egitmen ilgi göstermektedir.

I.Dünya savasinin hemen akabinde, 1946 yilinda kurulan Köln Spor Üniversitesinde 6000 civari ögrenci kayitlidir.

21 farkli bölümde egitim verilir.

Köln Spor Üniversitesi, B1 seviyesinde almanca bildigini bir sertifika ile kanitlayan ögrenci adaylarina ön kabul veriyor. Basvurulari direk olarak üniversiteye yapiyorsunuz. Basvuru süreleri diger bir cok üniversite ile aynı.

15 Temmuz Kis dönemi icin son basvuru günü

15 Ocak Yaz Dönemi icin son basvuru günü

Üniversitenin kendine ait yurtlarinda toplam 357 kapasiteli yurtlari bulunuyor. Yurt fiyatlari aylik 200-310 euro arasinda.

YURT BAŞVURULARI İÇİN TIKLAYINIZ.

Bunun disinda B1 ile basvuru yapip kabul alan ögrenciler 1 dönem boyunca da üniversitenin kendi dil kursunda egitim görme hakkini elde ediyorlar.  14 hafta süren ve B2 ve C1 seviyelerini kapsayan kurslarin toplam fiyati 550 Euro. Fakat kisitli sayida kontenjanlari var. Dönem basina yaklasik 50 ögrenci aliyorlar. Ön kabul de lisans ögrencilerinin notlarina degil, almanca seviyelerine bakiyorlar. Sertifikalarinizdaki notlar ne kadar iyiyse, yani almanca seviyeniz ne kadar iyiyse o kabul sansiniz da o kadar cok artar. Yüksek lisans ögrencilerinde not ortalamasina ve yine almanca seviyelerine bakiyorlar. Kurs sonunda, üniversitenin kendi yaptigi almanca sinavina giriyorsunuz ve sinavi gecerseniz üniversitede egitime basliyorsunuz. Bunun disinda kurs da egitim görürken yine baska bir üniversitede DSH sinavina girip, DSH-2 alirsaniz yine egitime baslayabilirsiniz.

Lisans veya ögretmenlik bölümüne basvuru yapmak isteyenler almanca disinda ayrica bir de bölümle ilgili yetenek sinavi gecmek zorundalar. Yetenek sinavlari subat-mart veya agustos-eylül dönemlerinde yapiliyor.  Yüksek lisans ögrencileri yetenek sinavina girmiyorlar, not ortalamalari yeterliyse, almanca sinavini gecen ögrenciler direk egitime basliyor.

Yüksek lisans, ögretmenlik veya lisans disinda ayrica 2-3 aylik veya bir dönem süren ve mesleki egitim programlarina da katilabilirsiniz. Fakat bu bölümlere katilim ücretli. Asagidaki alanlarda mesleki egitim programlarina katilip, program sonunda bir sinava girip sonunda Köln Spor Üniversitesi sertifikasi alabilirsiniz:

–          Kraft und Konditionscoach(Güc ve Kondisyon Egitmenligi): Genelde eylül ortalarinda basliyor ve Kasim sonunda bitiyor. Kursa katilim ücreti 1550 Euro.

–          Personal Trainer(Kisisel Antrenör): Yilda iki kez yapiliyor. Subat baslarinda baslayan bir kurs temmuza kadar devam ediyor. Diger bir kurs da eylül de baslayip subat ortalarinda bitiyor. Kursun toplam fiyati 1710 Euro.

–          Coach für Sporternährung(Spor Beslenme Egitmenligi): Agustos sonunda basliyor ve ekim ayi basinda bitiyor. Kurs fiyati 1100 Euro.

–          European Handball Manager(Avrupa Hentbol Managerligi): Ekim ayinda baslayip mayis ayinda bitiyor. Kurs ücreti 5000 Euro.

–          Bewegungsanalyse(Hareket Analitigi): Yilda üc defa yapiliyor. Birinci kurs agustos, ikinci kurs eylül ve ücüncü kurs subat ayinda oluyor. 1 ay sürüyor egitim ve fiyati 1050 Euro.

Bu egitimlere katilim icin öncelikle bir üniversiteden spor bölümüyle alakali bir bölümden lisans mezunu olmaniz gerekiyor. Belirli bir almanca sartlari yok bu bölümlere kabul icin. Fakat kurslar sürekli almanca olarak verildigi ve kurs sonundaki sinavin almanca(sözlü ve yazili sinavlar), iyi seviyede almanca bilmeniz gerekmektedir. Örnegin Türkiye den B1 almanca sertifikasi ve bu egitimlere kayit belgesi ile kurs süresini kapsayacak sekilde vize basvurusu yapabilirsiniz.

Deutsche Sporthochschule Köln(Köln Spor Akademisi)

Başvuru yaparken güvenilir bir yardım almak isterseniz , size yardım etmek isteriz. Lütfen bize ulaşın ve sizin yerinize biz başvuru yapalım.

Hızlı Başvuru