Almanya’da Lisans Eğitimi

Almanya’da Lisans Eğitimi almak isteyen öğrencilerin öncelikle hangi bölümü ve hangi üniversiteyi istediklerini kararlaştırarak adımlarını atmaya başlamaları gerekir. Karar vermekte zorlanıyorsanız eğer lütfen bize ulaşınız ve doğru adımlar için güvenilir destek alınız.

Almanya’da Lisans Eğitim görmek isteyen öğrenciler istedikleri sayıda üniversite başvuru yapabildikleri gibi, istedikleri sayıda bölüme de başvuru yapabilmektedirler.

Almanya’da okumak istediğiniz bölümün aynısını ve ya benzerini Türkiye’de kazanmış olmanız gerekir. Bunun yanı sıra Lisans için lise diploma notunuz ve ÖSYM’den aldığınız puan da değerlendirme sırasında dikkate alınmaktadır.

Almanya’da Lisans Eğitimi bazı bölümlerde değişiklik gösterse de genel olarak 6 dönemden oluşur. Hiç dil bilmeden gelecek olan öğrencilerin minimum yaklaşık 1 yıl sürede yabancı dil eğitimi almaları gerekeceğinden toplamda en az 4 yıl sürdüğünü söyleyebiliriz. Elbette bu süre tamamı ile öğrencinin başarı durumuna bağlıdır. Üniversiteler ve bölümleri hakkında detaylı bilgi için TIKLAYINIZ.

Neden Almanya da Lisans Eğitimi?

Alman okulları yüksek eğitim açısından Batı Avrupanın en prestijli üniversiteleri de dahil olmak üzere bol sayıda seçenek sunmaktadır.

2014 – 2015 yılı çalışmasında Almanya’da ki en yüksek sıradaki üniversiteleri arasında;

Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg de yine yukarılarda sıralanmış okullardan birisidir. Bunların dışında, hemen her büyük her büyük Alman şehrinde dünyanın en iyileri arasında yer alan en az bir üniversite bulabilirsiniz. Dünya çapında ün yapmış üniversitelere ek olarak, Almanya yüksek yaşam kalitesi, düşük öğrenim ücretleri ve mezuniyet sonrası zengin istihdam olanakları sunmaktadır.

Diğer üniversiteler ve daha fazla detay için TIKLAYINIZ.

Almanya'da Lisans Eğitimi

Almanya’da Lisans Eğitimi alabilmeniz için Türkiye’de bir üniversite sınavına katılıp herhangi bir 4 yıllık üniversiteyi kazanmanız yeterlidir. Yani yeni sınav sisteminde Alan Yeterlilik Testi’ne (AYT) katılıp tercih yapmanız ve bölüm kazanmış olmanız gereklidir. Kazandığınız lisans programına kayıt olma veya başlama zorunluluğunuz bulunmamaktadır.

Kazandığınız üniversite 4 yıllık örgün eğitim veren herhangi bir özel, vakıf veya devlet üniversitesi olabilir.

  • Almanya okumak istediğiniz bölüm için Türkiye’de yapılan sınavda bu bölüm veya bölümle aynı puan türünde yerleşilen yakın bölümleri kazanmanız gereklidir. Örneğin Almanya’da otomotiv mühendisliği okumak isteyen bir adayın Türkiye’de yine otomotiv mühendisliği veya başka bir mühendislik bölümü kazanması gereklidir.
  • Tıp, Mimarlık, Hukuk ve psikoloji gibi bölümlere talep çok yüksek olduğundan Almanya’daki üniversiteler bu bölümlere başvuracak adayların hem bu bölümleri kazanmalarına hem de başarı sıralamalarına dikkat ederler.

Üniversiteye kabullerde en çok dikkat edilen etkenlerden biri de adayın kendi ülkesinde girmiş olduğu üniversite sınavındaki başarı puan ve sıralamasıdır. Başarılı sıralamanız ne kadar üstlerdeyse o seviyede iyi bir üniversiteden kabul alabilirsiniz. (Not ortalamaları ve dil seviyeleri de dikkate alınır)

Evet, başvuru yapabilir, şu anda 4 yıllık örgün eğitim veren herhangi bir üniversite de kayıtlı olan öğrenciler yine Türkiye’de almış oldukları derslerin bir kısmını saydırarak eğitimlerine başlayabilir ve bir Alman Üniversitesi diplomasına sahip olabilirler. Derslerinizin ne kadarının kabul edileceği, kaç dönem veya yıl atlayabileceğiniz başvurunuzu kabul eden üniversite dekanlığı ve bölüm hocalarının vereceği karara bağlıdır.

Üniversite sınavına katılarak herhangi bir iki yıllık Meslek Yüksek Okulu (ön lisans) programını kazanan adayların Almanya’daki üniversitelere başvuru yapabilmeleri için 1. sınıfını başarıyla tamamlamaları veya 2 yılı başarıyla bitirip mezun olmaları gereklidir.

Açık Öğretim fakültesinin kazanmanız Almanya’daki üniversiteler başvuru yapabilmeniz için yeterli değildir. Başvuru için önce 1. yılını başarıyla bitirmeniz (Bu şekilde olursa ilk yıl Studienkolleg (Hazirlik) okunur sonra üniversiteye başlanabilir) ya da 2. Yılı bitirmeniz gereklidir. (Bu şekilde, üniversitelere direkt başvuru yapmaları mümkündür. 3. Sınıfa geçmiş veya 4. sınıfta olanlar da Almanya’daki üniversitelere direkt başvuru yapabilirler)

Lisans mezunları, Türkiye’de yapılan ALES sınavına gerek olmadan bölümüne göre Almanca veya İngilizce dil yeterlilik seviyesi, not ortalaması gibi şartları sağladıklarında Almanya’da Yüksek Lisans ve/veya Doktora programlarına sınavsız başvuru yapabilirler.

Dört yıllık Açık, Düz, Meslek ve İmam Hatip Lisesi mezunlarının Almanya’daki bir üniversitede eğitime başlayabilmeleri için üniversite sınavında 4 yıllık bir lisans programı kazanmış olmaları yeterlidir. 3 yıllık liselerden mezun olmuş ve dört yıllık bir bölümü kazanan adaylar eğer üniversitenin 1. Yılını bitirmişlerse direkt olarak Almanya’daki üniversitelere başvuru yapabilirler, kazanmış ama hiç okumamışlarsa önce bir yıllık Studienkolleg okumaları gereklidir.

Ülkemizde IB (Uluslararası Bakalorya) diploma programı sunan; TED, Koç, Eyüboğlu, Üsküdar Amerikan, Hisar, Işık, British International School gibi liselerin de aralarında bulunduğu 50’den fazla IB programlı liseden mezun olanlar, Abitur diploma (Alman Lisesi ve İstanbul Erkek Lisesi) ve Matura (Avusturya Lisesi Diploması) diplomasıyla mezun olan öğrencilerin Almanya’daki üniversitelere başvuru koşulları hakkında detaylı bilgi almak için Bilgi Talep Formu’nu doldurabilirsiniz.

  • Almanya veya farklı bir AB ülkesi vatandaşı olup da Türkiye’ye dönerek üniversite öncesi eğitimelerini burada tamamlayanlar veya farklı ülkelerden gelerek ( Nijerya, Çin, Hindistan, Pakistan, İran, Azerbaycan, Türki Cumhuriyetler v.b. ülkeler) Yabancı Öğrenci Sınavı (YÖS) ile Türkiye’de üniversite eğitimi alan öğrenciler arasında yer alıyorsanız, Almanya’daki üniversitelere başvuru koşullarını öğrenmek için Bilgi Talep Formu‘nu doldurabilirsiniz. Formunuz bize ulaştığında ilgili danışmanımız size telefon ya da mail aracılığıyla bilgilendirme yapacaktır.
  • Almanya’daki üniversitelerin Almanca eğitim veren lisans, yüksek lisans bölümlerine kesin kabul başvuruları için C1 seviyesinde Akademik Almanca bilindiğini gösteren dil sertifikaları veya sınav sonuçları sunmanız gereklidir. (TestDaF, DSH 2 veya Telc C1 Hochschule)
  • Eğer bu seviyede Almanca bilmiyorsanız üniversitelere Ön müracaatlarınızı yaparak dil seviyesinize göre önce Almanya’daki özel dil okullarında 6-8-10-12-18 ay gibi sürelerde yoğun dil eğitimi almanızı sağlıyoruz. (Minimum B1-B2 seviyesiyle ve sınavla öğrenci kabul eden sınırlı sayıdaki üniversitelere bağlı dil okulları da ücretlidir. Ücretler üniversiteden üniversiteye değişiklik gösterir.)
  • Dil eğitiminiz sırasında ve sonrasında Almanca Dil Yeterliliğini ölçen sınavlara katılarak; üniversitelerin DSH Hazırlık Programları için minimum B1-B2, lisans veya yüksek lisans programlarına kesin kabul için ise C1 seviyesinde dil yeterlilik belgesi sunduğunuzda eğitiminize başlayabilirsiniz.
  • Almancayı C1 seviyesinde öğrenebilme süresi kişinin var olan dil seviyesine, öğrenme becerisine, öğrencinin dil eğitimine konsantre olmasına, eğitim alınan kursun kalitesine, ders sayısı ve yoğunluğuna, öğrencinin kursta aldığı eğitimi kurs dışında farklı alanlarda da ne ölçüde takviye ettiğine bağlı olarak değişiklik gösterir.
  • Normal şartlarda A1 seviyesinde olan bir öğrenci yoğun bir eğitime katıldığında (haftalık 30 ders) yaklaşık 10-12 ayda (40 -48 hafta, toplamda 800-1000 saat ) C1 seviyesine gelebilmektedir.
  • West Danismanlik Eğitim & Danişmanlık olarak Almanya’nın neredeyse tüm şehirlerindeki dil okullarına öğrenci kaydı yapabilmekteyiz. Çalışmış olduğumuz dil okulları, uluslararası ölçekte faaliyet gösteren, kurumsal, akademik ve dil yeterlilik sınavlarına yönelik eğitim veren ve yıl boyunca her seviyede öğrenci kaydı alabilen kaliteli dil okullarıdır. Çalıştığımız dil okullarından bazıları hakkında bilgi almak için Almanya Dil Okulları sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Almanya'da üniversite okumak ister misiniz?

Almanya’da üniversite okumak ve başvurunuzu riske atmamak için bize ulaşınız.

Hızlı Başvuru